Najciekawsze propozycje krzeseł i foteli polskich projektantów

Kiedy na świecie zaczęła się era tworzenia przedmiotów użytku z syntetyków w Polsce w wyniku jego niedostępności znaleziono produkt zastępczy. Mowa jest tu o sklejce. Chociaż nie była ona tak bardzo plastyczna jak np. plastik nasi projektanci potrafili stworzyć z niej funkcjonalne i piękne w formie przedmioty użytku jakim są krzesła.

Według mnie jednym z najciekawszych krzeseł z tamtego okresu jest wykonane ze sklejki krzesło ” Muszelka” Teresy Kruszewskiej. (1956)

Muszelka, krzesło Muszelka, Teresa Kruszewska"Muszelka"

W  „Wysokich Obcasach” jest bardzo ciekawy wywiad z projektantką, która wspomina” Chciałam zrobić coś nowatorskiego. Sklejka jest cudownym materiałem, bardzo plastycznym – odkrywaliśmy wtedy jej możliwości. Ład produkował „Muszelkę”, ale na zasadzie „hand made”. Jak 25 sztuk pojechało do Paryża, to już nie wróciło. Francuzi na pniu wszystko kupili, a u nas klienci musieli czekać kilka miesięcy na kolejną niewielką partię krzeseł. Stolarze narzekali, że to wymagający, pracochłonny mebel.

Podczas wystawy 30 kwietnia w galerii Salonu Akademii w Warszawie można było podziwiać prace T. Kruszewskiej.

Tego dnia byłam bardzo podekscytowana, iż będę mogła ocenić krzesło, które wywarło na mnie tak gigantyczne wrażenie pod względem proporcji, formy i kolorystyki. Niestety okazało się, że na wystawie nie ma oryginału, a jedynie replika ” Muszelki”, którą wykonano na tę okazję. Różniło się ono od oryginału pod każdym względem. Proporcje krzesła były zaburzone przez co traciło walory estetyczne.

Teres Kruszewska wiele projektów stworzyła z myślą o dzieciach. Przy tworzeniu przedmiotu brała pod uwagę funkcjonalność, formę jak również temperament przyszłego małego użytkownika. Kierując się tymi cechami stworzyła ona krzesło, które w jednej chwili można przekształcić w stolik i krzesło. (1966)

Teresa Kruszewska krzesło dla dziecka, Krzesło Muszelka

Kolejnym jej projektem już nie ze sklejki jest krzesło „Tulipan” to znak czasów, w których powrócono do symetrii. Jego forma jest rzeźbiarska, nieco monumentalna, o płynnej, ale regularnej linii. (1973)

Krzesło Tulipan, czerwone krzesło"Tulipan" Kruszewska. Tworzenie w tamtych czasach  nie należało do łatwych, konieczne było składanie wniosków o przydział materiałów, poza tym nie było maszyn, które mogłyby ułatwić proces produkcji. Projektanci na własną rękę szukali materiałów, które później starali się wykorzystać.

 

Szereg unikalnych mebli w tym również i krzeseł stworzył Jan Kurzątkowski. Dzięki dbałości o szczegóły, eksperymentowaniu z formą możemy podziwiać jedno z ciekawszych krzeseł ze sklejki. Niestety nie zostało ono wprowadzone do masowej produkcji(1950) 

Ciekawostka jest to, że studentką Jana Kurzątkowskiego była Teresa Kruszewska.

Krzesło sklejka, Jak Kurzątkowski krzesła projekty,

 

Wspomniałam już  o precyzji i kunszcie wykonania, do której nieustannie dążył J. Kurzątkowski.  Jego determinacja twórcza dała owoc w postaci „Krzesła Piórko”z perfekcyjnie wykonanym oparciem. (1936)

krzesła ze sklejki, Jan Kurzątkowski, Teresa Kruszewska, Muszelka T. Kruszewska, J. Kurzątkowski krzesło "Piórko".

Pod koniec lat 60 projektant stworzył fotel o dynamicznym kształcie i pięknej formie.  Krzesło jest zbudowane z tapicerowanego siedziska obitego Podłokietniki unoszą się ku górze przypominając rogi byka dlatego nie dziwi mnie nazwa krzesła „Byk”.  J. Kurzątkowski darzy ten projekt szczególnym uznaniem.

Ze wszystkich jego prac „Byk” przypadł mi do gustu najbardziej. Fotel o tak dynamicznych kształtach jest nie tylko przedmiotem codziennego użytku, jest dziełem sztuki, które nada naszemu wnętrzu niebanalnego wyglądu.

krzesła ze sklejki, Jan Kurzątkowski, Teresa Kruszewska, Muszelka T. Kruszewska, J. Kurzątkowski krzesło "Piórko", fotel Byk, Royal Artskrzesła ze sklejki, Jan Kurzątkowski, Teresa Kruszewska, Muszelka T. Kruszewska, J. Kurzątkowski krzesło "Piórko", royal arts, Royal Arts

Maria Chomentowska jest udało się to do czego dążyli wszyscy projektanci.  To właśnie jej projekty zaczęto powielać na skalę przemysłową. Koniecznie należy wspomnieć o krześle ze sklejki „Krzesło Płucka”.  Było ono przez pewien czas produkowane przez  Zakład Mebli IWP .(1956)

krzesła ze sklejki, Jan Kurzątkowski, Teresa Kruszewska, Muszelka T. Kruszewska, J. Kurzątkowski krzesło "Piórko", Royal Arts,Krzesło ze sklejki o pięknej linii i funkcjonalnej formie.  (1956-60)

krzesła ze sklejki, Jan Kurzątkowski, Teresa Kruszewska, Muszelka T. Kruszewska, J. Kurzątkowski krzesło "Piórko", Royal Arts,

W latach 50 Roman Modzelewski jako jeden z pierwszych w Polsce projektantów zaczął eksperymentować z tworzywem sztucznym. Stworzył on fotel o płynnej i plastycznej formie. Niestety w Polsce nie można było wdrożyć projektu do masowej produkcji z powodu braku odpowiednich materiałów

Modzelewski fotele, modzelewski projekty, krzesła ze sklejki, Jan Kurzątkowski, Teresa Kruszewska, Muszelka T. Kruszewska, J. Kurzątkowski krzesło "Piórko", Royal Arts,

 

Obowiązkowo wspominam o kultowym”Fotelu 366″ J. Chierowskiego. (1960)

krzesła ze sklejki, Jan Kurzątkowski, Teresa Kruszewska, Muszelka T. Kruszewska, J. Kurzątkowski krzesło "Piórko".

 Zdjęcia pochodzą z biblioteki Muzeum Narodowego.

Share Button

4 Thoughts on “Najciekawsze propozycje krzeseł i foteli polskich projektantów

  1. Liger on 11 lipca 2012 at 15:30 said:

    Może to nie jest najwybitniejsze krzesło z tamtego okresu, ale szukam jakichkolwiek informacji nt. tego fotelika/krzesła: http://imageshack.us/photo/my-images/849/krzesoci.jpg/ i nie mogę jak na razie nic znaleźć. Będę wdzięczna za cokolwiek, typu jakie to lata/fabryka/projektant.

  2. Moi rodzice kupili komplet mebli czeskich ok. 1960. Krzesła są z giętej sklejki, siedziska tapicerowane. Prawie cały komplet mam do tej pory. Kocham te krzesła i fotele, nie tylko ze względu na wspomnienia z dzieciństwa.

    • W krzesłach z tego okresu uwielbiam to, że użytkownik sam może w łatwy sposób nadać mu zupełnie innego charakteru. Wystarczy wymienić tapicerkę (wedle własnego gustu) by z zapomnianego mebla stał się intrygującym dodatkiem naszej przestrzeni.
      Osobiście uwielbiam krzesło „Muszelka” projektu Teresy Kruszewskiej. Niestety ten projekt nigdy nie doczekał się masowej produkcji 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

Post Navigation